Jak zrobić grafikę na longa?

"Jak zrobić GRAFE na decka"

Poradnik dla każdego, kto chce w łatwy sposób zrobić ze swojego decka kolorowankę!

Zaczynamy…

"Projekt"

To jest podstawowa i zarówno najważniejsza część całej zabawy z Waszą dechą. Od tego momentu właśnie zależy, jaki będzie zarys grafiki na decku. Więc pamiętajcie - jeśli chcecie mieć oryginalny
i jedyny w swoim rodzaju graf to niech zadziała Wasza inwencja twórcza.

Podstawy…

Co jest nam potrzebne?

 • Taśma malarska, linijka, nożyczki;

 • Kredki, flamastry, farby (wedle uznania);

 • Ołówek, temperówka, gumka;

 • Kartka, brystol, kalka techniczna;

 • Zdjęcie decka lub deck "pod ręką"

 • Ewentualnie - zabawa w programie graficznym.

Projekt…

Projekt na grafikę możemy stworzyć na kilka sposobów m.in.:

 • Photoshop bądź inne inny program, z którego korzystacie;

 • Inwencja twórcza - własny rysunek w skali 1:1 (moim zdaniem jest to świetna sprawa jeśli jesteście nowicjuszami, ponadto nie musimy się bawić w skalowanie)

Kilka słów…

Poniżej, zademonstrowałem Wam mój ukończony projekt, który jest stworzony w łatwy i prosty sposób za pomocą jedynie kalki technicznej. Postaram się go zaprezentować tak abyście i Wy mogli tworzyć tak jak Ja!

Do działa…

Krok 1. Należy przygotować zdjęcie naszego przyszłego "płótna" (dechy). Zaczynamy od nałożenia kalki technicznej na dechę i przyklejamy w 2-3 miejscach taśmą, tylko po to aby nam się nie przesunął projekt w czasie obrysowania. Następnie należy zrobić obrys ołówkiem pamiętając o skali.

Krok 2. Kształt dechy już jest na kalce, więc teraz myślimy o naszym projekcie, który zapewne siedzi już Wam w głowach. Najlepiej przygotować go na oddzielnej kartce. Kiedy skończymy używamy kalkę z konturem, aby skopiować projekt. Następnie rozmieszczamy położenie naszej przyszłej grafiki (można również przerysować). Pamiętajcie za pierwszym razem nie utrudniajcie sobie życia przy grafice, nie przesadzajcie z detalami i najważniejsze to abyście się nie spieszyli. To ma być dla Was przyjemność a nie KARA!!

Krok 3. Nasza kolorowanko! Bardzo przyjemny moment dla naszych oczu. W tym momencie dobieramy sobie paletę kolorów, które chcemy wykorzystać do kontrastów i tła. Wybieramy miejsca, które chcemy pomalować bądź nie. Moim zdaniem jest lepiej skupić się na 3-6 kolorach a nie na całej palecie, ponieważ można przesadzić, a następnie efekt końcowy może być mało wyrazisty. Tu zostawiam Wasz gust i osobistą inwencję twórczą!! Do dzieła…

Krok 4. Koniec Projektu?? Hmm…a może jednak nie! W tym momencie należy się zastanowić czy aby na pewno wszystko się Wam podoba – jeśli NIE!! To nie panikujcie, sami wiecie, że stać Was na więcej i zróbcie wszystko od nowa, bądź dokonajcie poprawek. Nie ograniczajcie się do jednego projektu, bo przecież „Nie od razu Rzym zbudowano”.

"Przygotowanie decka"

Na tym etapie przygotowujemy sobie nasze drewienko do koloryzacji. Im bardziej się przyłożycie tym łatwiej będzie się Wam przenosić grafikę na dechę. Ten etap jest bardzo ważny i skrupulatny.

Co jest nam potrzebne?

 • Odpowiednie miejsce do „dokonania tej operacji";

 • Środek do usuwania farb z drewna/metali + szpachelka i rękawiczki;

 • Papier ścierny wodny (polecam o gradacji 400);

 • Ściereczka/ręczniczki papierowe;

 • Trochę alkoholu (możemy użyć również wody).

Krok 1. Należy rozmontować dechę! Ze zmontowanymi trackami nic nie zdziałacie.

Krok 2. Nic dodać nic ująć – „papier ścierny w dłoń i jedziecie”. Wszystko należy robić z wyczuciem i jednolicie, nie wolno dociskać papier ścierny za mocno. Deskę szlifujcie równomiernie do uzyskania jednolitego, gładkiego matu na całej jej powierzchni.

Krok 3. Po zakończeniu kroku 2 należy dechę przemyć bardzo niewielką ilością alkoholu.

"Jak zrobić maskownice?”

To jest niezbędna czynność, jeśli chcemy użyć farb w aerozolu bądź aerografu.

Co jest nam potrzebne?

 • Okleina winylowa;

 • Ołówek;

 • Nożyczki/skalpel/nożyk introligatorski (lub porostu nożyk do tapet:));

 • Nasz projekt.

Krok 1. W tym momencie możecie przejść do kroku 2 jeśli macie przygotowany projekt w skali 1:1. Inną skalę należy przekształcić w komputerze bądź odręcznie.

Krok 2. Na tym etapie zaczynamy wycinać nasze kształty bądź używamy naszej magicznej kalki technicznej. W tym momencie pobawcie się trochę kalką rysując miękkim ołówkiem 4-5b z jednej strony, a następnie obracacie ją na drugą stronę i używajcie np. długopisu lub ołówka 2h. Rysujecie te same kształty, które prześwitują przez nią na np.: winylowej tapecie/okleinie. Należy ZAPAMIĘTAĆ! – Którą stroną winylu bądź kalki rysujecie, ponieważ przy użyjecie złej strony wystąpi lustrzane odbicie. A tego nie chcemy!

Krok 3. Wycinanki… Starajcie się wycinać nożykiem na twardej powierzchni, która jest do tego przeznaczona, i której nie jest wam szkoda (na powierzchni zostaną zadrapania). Po tym etapie podziwiajcie jak wam wszystko wychodzi doskonale.

ZDJĘCIE 4. "Maskowanie/oklejanie"

W tym momencie należy wszystko robić bardzo dokładnie i wolno. Im dokładniej i solidniej się do tego przyłożycie tym lepszej jakości będzie Wasz świeżo zmalowany deck.

Co jest nam potrzebne?

 • Wycięte części grafiki w winylu;

 • Taśma maskująca (polecam 3m o szerokości 3mm);

 • Taśma malarska;

 • Nożyczki/nożyk.

Krok 1. Rozmieszczamy na "na sucho" nasze wycinanki, a następnie zaznaczamy ich położenie.

Krok 2. W przypadku, gdy chcecie zrobić „odcięcie” grafiki od decku należy dokładnie okleić ranty deski taśmą maskującą. Wadą tej taśmy jest uległość na robienie luków, dlatego też warto poćwiczyć wcześniej np. na blacie stołu, aby uniknąć „spaprania” Waszego decku.

Krok 3. Oklejamy naszą dechę. Należy to robić wolno, starannie i bardzo dokładnie. Dociskajcie mocno Wasze maskownice do deski tak, aby się nie odkleiły bądź nie doszło do zabrudzeń. Winyl
i taśma muszą leżeć idealnie płasko.

Krok X. ALTERNATYWA: Cały deck możecie okleić winylem bądź taśmą maskującą. Następnie przerysujcie całego grafa i powycinajcie wszystkie elementy przy użyciu nożyka. Należy wszystko robić bardzo delikatnie i z wyczuciem. Ten proces jest ryzykowny, ponieważ jest duża szansa, że potniecie dechę.

Krok 4. Kolorowanka…sami wiecie, które elementy mają być pomalowane, a które nie. Ten etap możecie powtórzyć kilkakrotnie po pomalowaniu danej warstwy kolorem (tyczy się to tylko farb w aerozolu bądź pistoletów lakierniczych).

 „Malowanie”

To najbardziej czasochłonny etap, w którym najbardziej się liczy staranność i cierpliwość.

Co jest nam potrzebne?

 • Farby (polecam farby modelarskie akrylowe lub do aerografu);

 • Paint pens POSCA (bądź ich odpowiednik - NIE UŻYWAJCIE FOLIOPISÓW - TO NIE TO SAMO!!!);

 • Pędzle;

 • Farby w sprayu;

 • Czas.

Krok 1. Po wcześniejszym nałożeniu bazowych kolorów zdejmujemy okleinę bądź, jeśli to potrzebne nałóżcie kolejną warstwę maskownic. Powtórzyć ten krok można kilka razy. Po uzyskaniu odpowiedniego koloru należy poczekać aż farba wyschnie (pamiętając o zdjęciu okleiny).

Krok 2. Po paru godzinach sprawdzamy jak nam to wszystko wyszło. Wszelkie zapylenia można zniwelować używając alkoholu lub zmywacza lakierniczego (róbcie to z głową!).

Krok 3. Podstawy już mamy teraz czas na końcowy projekt. Przygotujcie mazaki z farbą, pędzle i wybrane kolory farb. Starajcie się wszystko mieć pod ręką. Przyjrzyjcie się ponownie projektowi i bierzcie się za ozdabianie waszej dechy. Zacznijcie od dużych powierzchni, nakładając kolor warstwami, a następnie przechodźcie do detali. Stale obserwujcie projekt. Pamiętajcie to nie zawody tylko wasza ukochana decha, więc róbcie wszystko z tzw. „stoickim spokojem”. Cierpliwość jest tu najważniejsza. Powodzenia!

”Tak…Tak…Cieszmy się i radujmy! Grafa ukończona!”

Co jest nam potrzebne?

 • (niewiele) – Lakier bezbarwny w sprayu;

 • Lakier do drewna/metalu/tworzyw sztucznych (nie kupujcie tylko lakierów matowych – Dlaczego? Otóż już po pierwszej jeździe zabrudzicie Waszą grafę bez możliwości wyczyszczenia.)

Krok 1. Uśmiech na twarzy i poczucie satysfakcji z waszego projektu! Następnie zaczynamy końcowy etap, czyli lakierowanie dechy.

Krok 2. Po wcześniejszym wyschnięciu waszej grafiki nałóżcie lakier do drewna/metalu/tworzyw sztucznych. Warstwa lakieru powinna być cieniutka w odległości nachylenia ~30cm. Czynność należy powtórzyć 7-8 razy, z przerwami 5-10 min. Ostatnia warstwa lakieru musi być grubiej nałożona. Uważajcie na zacieki! Wasza grafika po ostatniej warstwie powinna być przejrzysta, wyrazista i lśniąca.

Krok 3. Dechę odkładamy w bezpiecznym miejscu na około 2-3 dni, ponieważ lakier musi się utwardzić. Następnie należy dechę złożyć do „kupy”. Dalej to już chyba wiecie jak z niej korzystać!!:)

Kilka Słów…

Dechy to moja pasja, natomiast sztuka pochłania moje życie. Kocham tworzyć i wymyślać własne indywidualne projekty. Mam nadzieję, że przyda się komuś mój skromny przewodnik jak stworzyć samemu własną grafikę i jednocześnie uda mi się zainspirować Was do działania!

Pozdrawiam,

Boro :)

Opis : Jacek Borowski

Share to FacebookShare to TwitterShare to MySpaceStumble ItShare to RedditShare to Delicious