Pierwsza deska, pierwszy longboard.

 

Dostajemy od was wiele maili z zapytaniami o to jaka deska będzie najlepsza na początek, czy kształt deski ma znaczenie podczas jazdy, czy powinna mieć flex i jak tak, to jaki.

Za wszystkie pytania bardzo dziękujemy, zawsze chętnie pomagamy w tych kwestiach. My też kiedyś zaczynaliśmy.
W paru punktach postaramy się pomóc w wyborze pierwszego longboarda.
I.Cena

Nie bez powodu zaczynamy od ceny, gdyż jest to praktycznie zawsze główne kryterium doboru deki.  
Niestety poniżej 600pln nie da się na naszym rynku kupić dobrej deski, która posłuż nam na lata.

Deski tańsze niż 600 mają zamontowany kiepski osprzęt (traki, koła), który potrafi skutecznie zepsuć frajdę z jazdy.
Z własnego doświadczenia wiemy i radzimy wystrzegać się wszystkich desek nieznanego pochodzenia. Jeżeli firma produkująca dany sprzęt nie ma strony internetowej i jest dostępna wyłącznie na serwisach aukcyjnych, to znaczy, że coś jest z nią nie tak. Zazwyczaj takie deski są na szybko ściągnięte z Chin, przez osoby nie znające się na rzeczy, lecz pragnące szybko zarobić. Łatwo i szybko można to sprawdzić, a przy okazji zaoszczędzić sobie nieudanego zakupu.

II. Deska na początek.

Odradzamy kupno pierwszej deski za 200-300pln myśląc, że będzie ona dobra na początek, a później, jak się spodoba, kupię lepszy sprzęt. Nie ma to sensu. Na longboardzie postępy robi się bardzo szybko i kiepska deska będzie się nadawała do wymiany już po pierwszych 2 godzinach.

Lepiej, jeżeli jest taka możliwość, pożyczyć deskę od znajomego, lub jeśli nie ma kupić używaną na porządnym  osprzęcie. Na rodzimym rynku używanych desek zaczyna się robić coraz więcej, więc jest w czym wybierać.

III. Osprzęt

Zwróć uwagę na osprzęt montowany w desce, którą zamierzasz kupić. Pojawia się coraz więcej podróbek, które nie tylko mogą zepsuć frajdę z jazdy, ale również być niebezpieczne.

Jeżeli nie dysponujesz wystarczającą wiedzą na temat firm produkujących podzespoły są 2 rozwiązania: Poszukaj na internecie opinii lub zapytaj w sklepie longboarowym.

IV. Komplet vs kompletowanie deski samemu.

Jeżeli ma to być wasza pierwsza deska to odradzamy składanie deski samemu. Z biegiem czasu, jak już wsiąkniecie w ten sport, będziecie wiedzieli więcej na temat, wtedy nie ma problemu, lecz na pierwszy set lepiej zamówić komplet, lub zapytać się kogoś siedzącego w temacie.

Kompletowanie we własnym zakresie zazwyczaj jest droższe niż komplet. Wynika to z faktu, iż różne podzespoły są w różnych sklepach i do każdej paczki trzeba dodać koszty wysyłki. Całość potrafi kosztować nawet do 150 więcej niż przy jednorazowym zakupie.

Producenci często nie podają sugerowanego osprzętu, przez co bardzo często po złożeniu okazuje się, że set ma wheelbite, lub traki wystają poza deskę i haczy się o nie podczas odpychania.

Jeżeli jednak zdecydujesz się składać deskę samemu dowiedz się jakie części wchodzą w skład.
Najczęstszą pomyłką jest myślenie, że kupione koła dojadą do nas z łożyskami. Niestety łożyska trzeba również kupić osobno.

Poniżej lista części wchodzących w skład kompletnej deski:
1.Śrubki montażówki(śrubka+nakrętka)
2.Grip tape /papier ścierny
3.Deck/blat
4.Riser/shockpad/podkładka pod traki
5.Baseplate
6.Bushing
7.Hanger
8.Ośka
9.Wewnętrzne łożysko/inner bearing
10.Koło
11.Spacer
12.Zewnętrzne łożysko
13.Kingpin z nakrętką

V. Nic na szybko.

Nie podejmuj pochopnej decyzji o kupnie. Rozejrzyj się na rynku i poczytaj na Internecie o sprzęcie, który cię interesuje. Im więcej będziesz wiedział o longboardach, tym decyzja o tym jaka to ma być decha, będzie łatwiejsza.

VI. Przeznaczenie
 

Nie ma longboardu uniwersalnego. Zastanów się, cy szukasz deski do cruzingu (jazdy miejskiej), czy bardziej kręci cię szybkość. Specyfikacje poszczególnych desek będą inne. Będą miały inny flex, rozmiar oraz konstrukcję.
 

VII. Zapytaj
Najprostrzą metodą jest zapytać w specjalistycznym sklepie. Odradzamy sklepy multisport (odzierz, buty, rowery etc)  w takich sprzedawcy zazwyczaj nie siedzą wystarczająco głęboko w temacie. Sugerujemy sklepy typowo longboardowe. Jest ich już całkiem sporo w Polsce więc jest z czego wybierać.

Polecamy dobry artykół odnośnie kompletowania własnej deski.

Pierwszy Longboard Pierwsza Deska | Longboardy.pl

Share to FacebookShare to TwitterShare to MySpaceStumble ItShare to RedditShare to Delicious